"Zaczarowana zagroda" Centkiewiczów to niezwykle wartościowa lektura. Bardzo podobała się moim uczniom. Jednym z zadań w ćwiczeniach było dokonanie opisu pingwina Adeli. My opis zrobiliśmy, wykorzystując aplikację szkic.
Pracę rozpoczęliśmy od pobrania z galerii obrazów jednego zdjęcia ptaka. Nie było to łatwe zadanie, bowiem należy przestrzegać praw autorskich. Uczniowie musieli wybrać zdjęcia oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych. Zapisali jedno w galerii.
Na podstawie różnych źródeł informacji (lektura, albumy, encyklopedie, gry Zondle) zebraliśmy materiały potrzebne do opisu. Na tablicy widoczne były pytania, na które uczniowie musieli odpowiedzieć. Po zapisaniu tychże odpowiedzi w aplikacji dodali wcześniej pobrane zdjęcie pingwina. Później pobrali darmowe naklejki i uzupełnili graficznie swą pracę. Dzieci zauważyły podobieństwo do swej ulubionej aplikacji Pic Colaqe z jedną różnicą. W szkicu by przesunąć element należy go najpierw zaznaczyć.
Na zajęciach powstały cudowne opisy. To kartki z encyklopedii!
efekty zajęć:
Dzieci zaczynają trzecią część ćwiczeń. Zachwycone, że na 43 stronie zaczyna się mnożenie. Dlaczego nie zacząć wcześniej, skoro takie zainteresowanie?
Najpierw było grupowanie patyczków po 2, 3, 4, 5 i więcej elementów w grupie. Przeliczanie, dodawanie i zapisywanie działań na dodawanie. Potem dzieci zauważyły, że dodawaliśmy te same liczby. Zastąpiliśmy dodawanie mnożeniem. Wykorzystaliśmy też rozmaite pieczątki do tworzenia obrazu działań. Na końcu każdy w tablecie wykonał ilustrację do wybranego działania na dodawanie tych samych składników oraz mnożenie. Wykorzystaliśmy aplikację szkic(wyżej wymieniona) i pic colaqe.